27 Ocak 2016

Hakkımda

z2           acc

Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Zühal Yiğit, Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı eğitiminden sonra İşletme lisans eğitimini tamamlamıştır. Üniversite sonrasında bir süre İngiltere’de yaşamış, Cambridge Anglia Polytechnic Üniversitesi’nde yabancı dil eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye dönmüştür.

Profesyonel iş hayatına 2001 yılında Bilgi Sistemleri Uzmanı olarak YAYSAT’ta başlamıştır. YAYSAT’taki çalışması sırasında SAP SD ve SAP MM eğitimlerine katılarak SAP ERP projesinde “İş Geliştime Yöneticisi” olarak görev almıştır. Yeni ERP sistemi hakkında hazırlanan kurum içi eğitimler sayesinde, yetişkin eğitiminden büyük keyif aldığını fark etmiştir.

YAYSAT’taki altı yıllık teknik ağırlıklı çalışması sonucunda “İnsan” ile ilişkili sosyal bir alanda çalışmasının daha verimli ve zevkli olacağına karar vererek “İnsan Kaynakları Yönetimi” iş alanına geçme planını hayata geçirmiştir.

2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde “İnsan Kaynakları Yönetimi” üzerine tezli yüksek lisans programına başlayan Zühal Yiğit, sonrasındaki süreçte mesleki kariyerine “İnsan Kaynakları” alanında devam etmiştir. Kariyeri boyunca tekstil, endüstriyel tasarım ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren, örneğin Nurus ve Ekin Teknoloji gibi, yerel ve çok uluslu şirketlerde “Süreç Geliştirme ve İnsan Kaynakları Yöneticiliği” yapmıştır. Çalıştığı firmalardaki yöneticilere Süreç Analizi, Kuşak Farklılıkları, Performans Yönetimi konularında eğitimler vermiştir.

Zühal Yiğit, özellikle “X ve Y Kuşaklarının Örgütsel Tutumları Açısından İncelenmesi ve Bir Örnek Olay” konulu yüksek lisans tezi sayesinde, X ve Y kuşaklarının birbirleri ile karşılaştırılmasına dair değişik çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlardan; kuşakların birbirleri ile olan çatışmaları, mesleki ve kariyer hedef farklılıkları, kendisini “İnsan” ile ilişkili iş yaşamında bir sonraki aşamaya taşıyacak koçluk eğitimleri almasına teşvik etmiştir.

Bu sebeple 2014 yılı itibariyle Sola Unitas Academy bünyesinde koçluk eğitimleri almaya başlamıştır. Öğrenci Koçluğu, İlişki Koçluğu, Takım Koçluğu, Yönetici Koçluğu, NLP Practitioner ve NLP Master eğitimlerini tamamlamıştır. Londra merkezli Full Circle Development tarafından verilen Kariyer Koçluğu eğitimini tamamlamış Türkiye’deki on iki koçtan biridir. 2016 yılından beri CE Coaching Experience Projesi ile Sola Unitas Academy ACTP sürecindeki koçlara destek vermeye devam etmektedir.

Kişisel web sayfası, e-koç sitesi ve Bizden Bize isimli kurum içi yayın yapan bir dergide makaleleri yayınlanmaktadır.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) Türkiye Biriminde Yönetim Kurulu üyesidir. ICF ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliği ile gerçekleşen “Gençlerle El Ele” isimli projede, üniversite öğrencilerine gönüllü koçluk çalışmalarına devam etmektedir. Benzer şekilde ICF-ÖRAV işbirliği ile hayata geçirilen “Eğitime Destek Geleceğe Yatırım” projesinde bu kez de öğretmenlere koçluk vererek fayda yaratmaya devam etmektedir.

ACTP sürecinin ardından girdiği sınav ile ACC Ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Şimdilerde, Sola Unitas Academy’de, kariyer koçluğu alanında bireysel ve kurumsal koçluk görüşmelerine devam etmektedir. Aynı çatı altında, koçlar için, büyük bir heyecanla hazırlamış olduğu Kariyer Koçluğu Eğitimini vermektedir. Kariyer Atölyesi isimli çalışmanın liderlerinden biri olarak daha geniş bir kitleye erişebilmektedir.

acc

actp-mezuniyet

full-circle

zuhal-1-koc-egitimi-08-09-kasim-2014

zuhal-2-koc-egitimi-22-23-kasim-2014

zuhal-3-koc-egitimi-06-07-aralik-2014

zuhal-4-koc-egitimi-27-28-aralik-2014

zuhal-5-koc-egitimi-28-01-mart-2015

zuhal-6-koc-egitimi-14-15-mart-2015

zuhal-7-koc-egitimi-25-26-nisan-2015

zuhal-8-koc-egitimi-30-31-mayis-2015